Warm Graves / Anika / WYPRZEDANE

↑ Anika, fot. Sven Gutjahr
Koncert
18.11.2021  |  G. 20:00

Miejsce: Teatr Śląski — Scena w Malarni / Katowice

Zapraszamy na podwójną dawkę muzycznych wrażeń. Na Scenie w Malarni wystąpią Warm Graves ze swoją surrealistyczną mieszanką rytmów, a zaraz potem gwiazda muzycznej alternatywy — Anika.

→ WARM GRAVES

Zespół powstał w 2012 roku, kiedy to w Lipsku spotkali się muzycy pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, Włoch i Niemiec. Ich debiutancki album „Ship Will Come” ujrzał światło dzienne dwa lata później, a krytyka zwróciła uwagę na tę surrealistyczną mieszankę powtarzalnych rytmów i wokali, przywodzących na myśl echo. O ich muzyce można powiedzieć, że to ścieżka dźwiękowa do nieistniejącego filmu science fiction zarówno eteryczna, hipnotyzująca, jak i energetyczna.

Warm Graves grali na najważniejszych festiwalach: The Great Escape, All Tomorrow Parties, Iceland Airwaves, Roskilde czy Eindhoven Psycholab i współpracowali m.in. z Exploded View, Moon Duo, The Soft Moon, Crystal Stilts, Efterklang czy Moonface. Na 2022 rok zapowiadany jest ich długo oczekiwany drugi album.

Warm Graves — „Penumbra”

→ ANIKA

Zanim stała się rozpoznawalną artystką świata muzycznej alternatywy, dzieliła swoje życie między Bristolem i Berlinem, pracując jako dziennikarka polityczna. Debiutancki album — zatytułowany po prostu „Anika” — to efekt spotkania z Geoffem Barrowem, znanym z Portishead, który szukał wokalistki dla swojego nowego projektu Beak>. Płyta została nagrana w dwanaście dni, bez jakichkolwiek dogrywek, i ostatecznie wyszła jako solowy album Aniki. Artystka współpracowała m.in. z Tricky’m, Shackletonem (z którym w 2017 roku wydała album „Behind the Glass”), Michaelem Rotherem (znanym z Neu!), Davem Clarke’m, T.Raumschmiere czy Synami. W 2014 roku, wspólnie z meksykańskimi muzykami Martinem Thulinem, Hugo Quezadą i Amonem Melgarejo założyła zespół Exploded View, z którym nagrała dwie płyty z pogranicza rocka, elektroniki, transu i psychodelii.

Na kolejny album Aniki przyszło czekać aż jedenaście lat. Bowiem dopiero w 2021 roku artystka zdecydowała się nagrać „Change”, czyli cierpką opowieść o otaczającym nas świecie, umierającej naturze i wszechobecnym złu (jedną z inspiracji do powstania albumu była książka „Eichmann w Jerozolimie: rzecz o banalności zła” Hannah Arendt!). Mimo trudnych tematów podejmowanych przez artystkę, „Change” jest w gruncie rzeczy optymistyczną opowieścią o tym, że przecież możemy się jeszcze zmienić na lepsze.

Anika — „Change”