„Kosmiczna Sonda Uliczna”, czyli o ilustracji dla dzieci
Miejsce: Teatr Śląski — Scena w Malarni / Katowice
Wstęp wolny
Wydarzenie będzie także dostępne online
Szancer, Wilkoń, Butenko, Siemaszko czy Truchnowska. Kiedy myślimy o książkach z naszego dzieciństwa, to właśnie ich ilustracje nam się przypominają. Trzeba jednak szczerze przyznać, że jako konsumenci kultury w pewnym momencie zachłysnęliśmy się ilustracyjną papką – brzydkimi, podobnymi do siebie, nieszczególnie autorskimi projektami. Od jakiegoś czasu można zaobserwować zmianę, ku uciesze dorosłych i dzieci. Książki dla najmłodszych czytelników ponownie zachwycają pięknymi ilustracjami, zaś ich autorzy są gwarantem jakości i odnoszą coraz większe sukcesy w kraju i zagranicą. Jedną z nich jest Joanna Rusinek, autorka m.in. „Kosmicznej Sondy Ulicznej”.
Zapraszamy na spotkanie, podczas którego przyjrzymy się polskim wydawnictwom dla najmłodszych. O ilustracji dla dzieci porozmawiają: Joanna Rusinek — graficzka i ilustratorka, autorka studenckich etiud animowanych oraz Tatiana Audycka-Szatrawska — redaktorka i promotorka czytelnictwa.
Uczestniczki spotkania
Graficzka, ilustratorka, współwłaścicielka studia graficznego Kreska i Kropka. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autorka studenckich etiud animowanych, z których „Przypadek” zdobył nagrodę festiwalu Ofafa w Krakowie i wyróżnienie na festiwalu Animateka w Lublanie. Współautorka „Zabawek Cesarza”, filmowego portretu Marka Sosenki, który łączy zapis dokumentalny z animacją. Współpracuje z gazetami i czasopismami, projektuje plakaty, okładki płyt i książek, jednak przede wszystkim specjalizuje się w ilustrowaniu książek dla dzieci. Zilustrowana przez nią książka Michała Rusinka „Mały Chopin” zdobyła nagrodę Premio Samarelli (2011), a wspólna publikacja rodzeństwa Rusinek „Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze sto lat niepodległości” otrzymała tytuł Książki Roku w konkursie IBBY (2018).
Redaktorka, promotorka czytelnictwa, członkini grupy blogerów Lokomotywa, absolwentka studiów podyplomowych na UW poświęconych literaturze dla dzieci i młodzieży. Na Instagramie prowadzi profil „Dodruk, poproszę” (@dodruk_poprosze), na którym recenzuje książki dla dzieci i młodzieży. Wierzy, że naszą przyszłością są „mosty z książek”.